Samochód zastępczy z OC sprawcy

 

toyota-yaris-2015-exterior-tme-014-a-full_tcm-3060-544000

BEZGOTÓWKOWO

toyota-prius-2015-exterior-tme-012-a-full_tcm-3060-590371

BEZ KAUCJI

toyota-auris-touring-sports-2016-exterior-tme-011-a-full_tcm-3060-664210

BEZ LIMITU KILOMETRÓW

Możliwość podstawienia samochodów pod wskazany adres.
Nowa flota najbogatsze wersje wyposażenia.

 

Warto wiedzieć co Ci się prawnie należy:

Według przepisów prawa i orzecznictwa Sądu Najwyższego poszkodowany ma prawo domagać się od ubezpieczyciela sprawcy naprawy szkody i żądać udostępnienia pojazdu zastępczego.

Dzięki temu poszkodowany, który odczuwa dyskomfort z powodu brakuj możliwości korzystania z własnego pojazdu ma pełne prawo do wypożyczenia samochodu zastępczego, a kosztami wypożyczenia obciąża polisę OC sprawcy zdarzenia.

Pamiętaj, że zwrot kosztów płynących z wypożyczenia samochodu zastępczego przysługuje także osobom, które korzystają z auta w celach prywatnych.

  • Pojazd zastępczy należy Ci się bez względu na to, czy wykorzystujesz go w działalności gospodarczej, czy w celach prywatnych.
  • Samochód zastępczy należy się na czas naprawy, czyli od dnia zaistnienia szkody lub od chwili wstawienia auta do warsztatu
  • Polisa OC sprawcy pokrywa nie tylko koszt holowania i wynajmu auta zastępczego, lecz także wszelkie dodatkowe wydatki poniesione w związku z brakiem auta,

Często zadawane pytania:


Komu przysługuje bezpłatny samochód zastępczy?
– Przysługuje on każdemu właścicielowi samochodu, którego pojazd został uszkodzony z winy innego kierującego. Koszty wynajmu zostaną pokryte z polisy OC sprawcy.

Czy aby skorzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy muszę prowadzić firmę lub używać auta do celów zarobkowych?
– Nie. Przez długi czas ubezpieczyciele nie chcieli płacić za wynajem pojazdu zastępczego z OC sprawcy, gdy sprawa dotyczyła osób fizycznych. W listopadzie 2011 roku Sąd Najwyższy orzekł, że również osoba prywatna ma prawo żądać takiego świadczenia. Podkreślono, że niemożność codziennego dojeżdżania do pracy, odwożenia dzieci do szkoły, czy odwiedzania chorego członka rodziny jest istotną stratą moralną (która jest równoważna ze stratą materialną w przypadku firm). Co więcej, firma ubezpieczeniowa nie może argumentować swojej odmowy tym, że poszkodowany może wykonywać wszystkie te czynności, korzystając z transportu publicznego.

Jak wygląda procedura wynajmu?
– Należy zgłosić się do naszej wypożyczalni i złożyć oświadczenie o ponoszeniu strat (np. materialnych, moralnych) w związku z unieruchomieniem samochodu, który został uszkodzony w wypadku spowodowanym przez innego kierowcę. Później wystarczy wybrać odpowiednie auto z naszej oferty i korzystać z niego przez cały okres naprawy własnego pojazdu. My dopełnimy reszty formalności.

Co w przypadku gdy mój samochód czeka na części i nie jest naprawiany czy wtedy również przysługuje mi samochód zastępczy z OC sprawcy?
– Tak. Ubezpieczyciel sprawcy ma obowiązek pokryć z jego polisy OC koszty wynajmu samochodu zastępczego za cały okres wyłączenia uszkodzonego pojazdu z użytkowania. Tyczy się to więc nie tylko samej naprawy, ale np. oczekiwania na części, czekania w kolejce do odpowiedniego mechanika, itd.

Czy muszę wybrać wypożyczalnią wskazaną przez ubezpieczyciela?
– Nie. Poszkodowany ma prawo wyboru firmy, z której pozyska samochód zastępczy, nawet jeśli koszty jej usług będą wyższe, niż tej, wskazanej przez ubezpieczyciela.

Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może mi narzucić jakieś limity w korzystaniu z auta zastępczego?
– Nie. Poszkodowany może dowolnie korzystać z samochodu. Ubezpieczyciel nie może narzucić mu limitu kilometrów, godzin, w których może użytkować pojazd, itp.

Czy potrzebuję angażować swoje środki?
– Nie. Wypożyczenie samochodu zastępczego odbywa się całkowicie bezgotówkowo. Zapłatę za wynajęte auto uiści ubezpieczyciel sprawcy z jego polisy OC. Co więcej, całość formalności związanych z tą procedurą, bierze na siebie nasza wypożyczalnia. Klient tylko przyjeżdża, składa oświadczenie, o którym była mowa wcześniej, korzysta z bezpłatnego samochodu zastępczego do dnia naprawy swojego pojazdu, a w przypadku szkody całkowitej do dnia wypłaty odszkodowania za skasowany pojazd.

OBSŁUGA KLIENTA
796 331 331

ADRES EMAIL
biuro@h-c-r.pl

GODZINY OTWARCIA
pon-sob: 10:00 - 18:00

 

 

 

H-C-R

NIP: 8943046534

DOT Sp. z o.o.
ul. Wandy Rutkiewicz 32/3
50-571 Wrocław

 

 

ZNAJDŹ NAS:

facebook